Prečo nie je Bitcoin, ani žiadna iná kryptomena, dobrou investíciou

Hneď na začiatok upozorňujem, že na tomto webe rozlišujem medzi investíciou a špekuláciou. Nevyjadrujem sa k cene Bitcoinu. Takisto nevravím, že Bitcoin je úplne zbytočná vec, ktorá ľudstvu nič nepriniesla. Snažím sa byť fakticky.

Prešli 3 roky od decembra 2017 a Bitcoin na nás opäť vylieza z každého kúta. Píšu o ňom všetky média. Kamaráti chcú o ňom diskutovať. A dokonca aj priateľky alebo aspoň tá moja sa ma pred pár dňami opýtala, čo je to Bitcoin, že o ňom čítala v novinách.

Rozpadávajúci sa Bitcoin
Obrázok od mohamed Hassan Prevzaté z Pixabay

Existuje jedno príslovie. Doslovne preložené z angličtiny znie takto „Ak váš taxikár začne hovoriť o Bitcoine, je čas ho predať.“ Kľudne nahraďte Bitcoin niečím iným. Napr. Teslou, Questrou, NLF (Next Level Factory), BMG Horizontom, zlatom… A taktiež kľudne vymeňme taxikára za autobusára či kamaráta, ktorý sa bežne nepohybuje vo svete financií a investovania. Príslovie sa snaží poukázať na existujúcu bublinu či veľké riziko možnej bubliny, teda nezmyselne vysokého nacenenia nejakej veci (akcie, kryptomeny, tulipánových cibuliek).

Tento článok vzniká na prelome rokov 2020 a 2021. Posledné týždne pozorujem, že informácie o cene Bitcoinu na mňa vyskakujú z každej strany. Nachádzam ich aj tam, kde by som ich bežne nečakal. Cena Bitcoinu je všade. Pripomenulo mi to december 2017 kedy sa ma pri vianočnom pivku kamarát opýtal, čo si myslím o Bitcoine. A taktiež mi to pripomenulo ďalšie 2-3 rozhovory s ďalšími kamarátmi z tohto roku, kde sme diskutovali prečo nepovažujem kúpu Bitcoinu za dobrú investíciu.

Ako to že si dovoľujem komentovať Bitcoin?

Som vyštudovaný informatik. Rozumiem tomu, ako Bitcoin funguje. Rozumiem blockchainu. V 2016 som si naprogramoval vlastnú, veľmi jednoduchú kryptomenu s využitím blockchainu. Aby som lepšie porozumel, ako blockchain funguje (my informatici sa radi hrajeme). O Bitcoin som sa zaujímal a (neúspešne) ho ťažil už v roku 2012. Aktuálne je mojou náplňou práce detekcia podvodov pri platbách platobnými kartami a odhaľovanie prania špinavých peňazí a financovania terorizmu (neskôr v texte uvidíte prečo to uvádzam). No hlavne sa snažím na investovanie, financie a svet okolo nás pozerať sedliackym rozumom.

Čo je to Bitcoin a prečo je okolo neho toľko rozruchu?

Bitcoin je najznámejšia kryptomena. Je postavená na technológii blockchainu. Aktuálny rozruch okolo Bitcoinu je vyvolaný rastom jeho ceny. Podobne, ako to bolo v decembri 2017.

Niektoré z argumentov zástancov Bitcoinu

Uveďme si najprv hlavné argumenty zástancov Bitcoinu. Ak na niektorý zabudnem a chcete ním argumentovať, kľudne pridajte komentár pod textom.

Zástancovia kryptomien a hlavne Bitcoinu hovoria o Bitcoine ako o novodobom zlate. Ako o novej mene, ktorá nie je kontrolovaná žiadnou či už kapitalistickou alebo totalitnou vládou. O mene, ktorá sa nedá tlačiť donekonečna, lebo jej je obmedzené, vopred známe množstvo, a teda sa nedá znehodnotiť tlačením nových peňazí ako klasické meny, ako napríklad americký dolár, ruský rubeľ či čínsky jüan. Teda hlavné argumenty sú:

  • obmedzené, vopred známe množstvo Bitcoinov – 21 miliónov. Tento počet sa nedá navýšiť
  • vhodný na boj proti inflácii. Z prvého bodu vyplýva, že mnohí považujú Bitcoin ako výborný prostriedok pre úschovu úspor, pretože očakávajú, že Bitcoin si udrží svoju hodnotu.
  • Bitcoin nepodlieha regulácii žiadneho štátu. Je plne decentralizovaný. Sen všetkých libertariánov.
  • bezpečnosť – blockchain, ako technológia disponuje veľmi zaujímavými vlastnosťami. Jednou z nich je bezpečnosť. Napríklad je takmer nemožné podvrhnúť falošnú transakciu.
  • Bitcoin ponúka anonymitu
  • a zopár ďalších ako prenosnosť meny (napr. prenášať zlato je náročné zatiaľ, čo elektronické peniaze nie).

Prečo nepovažujem Bitcoin ani inú kryptomenu za dobrú investíciu

Vyššie sme si uviedli hlavné argumenty zástancov Bitcoinu a kryptomien všeobecne. S niektorými súhlasím, s inými nie. Budem sa sústrediť na Bitcoin, no ostatné kryptomeny sú na tom podobne. Možno sa časom vyskytne kryptomena, ktorá príde s niečím novým, no osobne si neviem predstaviť, čo by to mohlo byť.

Bitcoin a blockchain sú dve rozdielne veci

Najprv si ujasníme, že Bitcoin a blockchain sú dve rozdielne veci. Bitcoin je kryptomena a blockchain je technológia, na ktorej je Bitcoin postavený. Blockchain je naozaj prevratná technológia. Z pohľadu informatiky ponúka zaujímavé vlastnosti a možno v budúcnosti nájde uplatnenie pri riešení niektorých zaujímavých problémov. No blockchain nie je nijako viazaný na Bitcoin. Technológiu samotnú môže použiť ktokoľvek na akýkoľvek účel. Blockchain, teda Bitcoinu neprináša žiadnu konkurenčnú výhodu.

Bitcoin je bezpečný, no jeho použiteľnosť je zlá a užívatelia sú rizikom

V informatike existuje pravidlo, že systém je len taký bezpečný, ako je bezpečný jeho najslabší článok. To znamená, že môžete mať systém, ktorý je najbezpečnejší na svete, odrezaný od internetu, fungujúci na vlastnej vnútornej sieti a fyzický prístup k serverom môže byť chránený biometrickým senzorom. No ak človek, ktorý má k takémuto systému prístup zlyhá a napríklad zastrčí do servera USB kľúč, na ktorom je škodlivý kód, všetky bezpečnostné prvky sú k ničomu.

Podobne je to s Bitcoinom. Blockchain ponúka vynikajúcu bezpečnosť. Problémom Bitcoinu je zlá použiteľnosť. Užívateľ si musí vytvoriť účet na burze, cez ktorú chce nakúpiť. Ďalej je potrebná elektronická peňaženka, v ktorej sa uložia zakúpene Bitcoiny. Peňaženka musí byť starostlivo uschovaná. Inak hrozí riziko ukradnutia Bitcoinov. Použiteľnosť je jednoducho zlá. Má to ďaleko od pohodlného internet bankingu či platenia kartou na internete. Najväčšou hrozbou je tu samotný používateľ, ktorý podcení nutnosť bezpečnej úschovy svojich Bitcoinov.

Použiteľnosť sa postupne zlepšuje, existujú prvé BTC bankomaty a podobne. No stále tu číhajú značné rizika. Hacknutia búrz a ukradnutie Bitcoinov sú, bohužiaľ, časté.

Anonymita Bitcoinu je plusom aj mínusom zároveň

Ak vám niekto ukradne vaše Bitcoiny, nikdy sa k ním už nedostanete. Dôvodom je práve anonymita Bitcoinu. Navyše, je fajn byť paranoidný, ale v realite, pokiaľ ste svoje peniaze získali legálne, tak aký je dôvod na anonymitu? Tá je zvyčajne potrebná len pre tých, ktorí majú nekalé úmysly (predaj drog, zbraní, financovanie terorizmu, vyhýbanie sa plateniu daní, atď.) a pre nadšencov, ktorí nechcú byť sledovaní vládami, bankami a podobne.

Dosiahnuť úplnú anonymitu však nie je jednoduché. Bitcoin je anonymný pokiaľ ste „v sieti Bitcoinu“. No na to, aby ste do tejto siete dostali peniaze či ich prípadne vybrali, musíte použiť systém, ktorý už je monitorovaný. Bankový účet, platobnú kartu, atď.

Môžete sa rozhodnúť obchodovať len s predajcami, ktorí prijímajú BTC, a teda nevyjdete zo siete Bitcoinu, no to ovplyvní vaše možnosti. Takýchto predajcov je stále minimum. Anonymita Bitcoinu, teda sama o sebe nie je dostatočnou hodnotou. Hotovosť vám v tomto ohľade ponúka oveľa väčšie možnosti. Stačí vybrať peniaze z bankomatu a ako ich použijete už nikto nikdy nezistí.

Viem si predstaviť prípady, kedy je takáto anonymita vhodná. Napríklad ak žijete v krajine s totalitným či autoritárskym režimom a chcete skryť pohyb peňazí pred vládou, ktorej nedôverujete alebo ktorá by vás mohla potrestať ak by takéto pohyby peňazí zistila. Tento článok je ale o Bitcoine ako investícii. Teda či je zaujímavé nakúpiť Bitcoin a držať ho tak ako iné akcie, dlhopisy, zlato alebo nie.

Bitcoin nevytvára hodnotu, a preto nemôže byť dobrou investíciou

Bitcoinu obmedzené množstvo. Bitcoin by si mal držať hodnotu (rozumej cenu). Bitcoin je dobrou zbraňou proti inflácii. Bitcoin je novodobé zlato. To všetko sú pekné frázy, ktorými sa zástancovia Bitcoinu radi oháňajú, no v realite môžu byť investorovi ukradnuté.

Bitcoin totiž nevytvára hodnotu (okrem spomenutej anonymity). Bitcoin je mena. Mena ako americký dolár či euro. Kúpili by ste si nejakú menu, napríklad Českú korunu ako investíciu? Ako špekuláciu možno, no bavíme sa o investovaní, nie špekulovaní. Bitcoin je teda mena. Mena s vysokou volatilitou.

Bitcoin nie je ani novodobým zlatom. Zlato je možné použiť ako platidlo, tak na výrobu šperkov, no aj v priemysle. Aké iné využitie okrem platidla má Bitcoin? Žiadne.

Ako určíte správnu hodnotu Bitcoinu?

Ak si kúpite kravu alebo kozu, dáva vám mlieko a prípadne mäso a vie sa rozmožovať. Generuje určitú hodnotu. Ak kúpite akcie nejakej firmy, napríklad Coca Coly, daná firma predáva určitý produkt alebo službu a týmto predajom sa snaží generovať zisk. Tvorí hodnotu pre svojich majiteľov. Akú hodnotu alebo úžitok generuje Bitcoin?

Pri uvedených príkladoch si viete spočítať akú hodnotu vygeneruje za rok jedna krava, koza alebo akcia Coca Coly. Stačí spočítať koľko mlieka za deň sa priemerne nadojí, vynásobiť to počtom dní kedy sa dojí a priemernou cenou mlieka a odčítať náklady na potravu, priestory, elektrinu a potrebnú prácu. Pre zložitejšie výpočty viete zarátať priemerný vek dožitia, počet možných potomkov (a odčítať nadojené mlieko počas doby po narodení mláďat), atď. Môžete experimentovať vo výpočtoch tým, že použijete lepšie žrádlo, ktoré by malo vygenerovať viac mlieka. Alebo, že budete kravičkám púšťať hudbu ako v Slunce, seno.

Viete podobne vypočítať aká by mala byť hodnota Bitcoinu? Koľko je veľa? A koľko málo? Kedy je už pridrahý? A kedy je naopak lacný? Videl som výpočty, kde zobrali očakávané celkové množstvo zlata na Zemi, spočítali jeho cenu, tú vydelili celkovým počtom Bitcoinov a takto určili cenu Bitcoinu. Zamyslite sa sami či takýto výpočet dáva zmysel.

Ak neviete povedať akú cenu by mal mať 1 BTC, ako viete či nakupujete lacno alebo draho? To, že ho trh nacení na určitú sumu nič neznamená. Ako povedal Benjamin Graham: „Akciový trh je kyvadlo, ktoré neustále kmitá medzi neudržateľným optimizmom (ktorý robí akcie veľmi drahými) a neodôvodneným pesimizmom (ktorý, naopak, robí akcie veľmi lacnými).“. To isté platí pre Bitcoin. No tu ani nevieme povedať kedy je jeho cena lacná a kedy drahá, keďže nevieme určiť jeho hodnotu.

Anonymita Bitcoinu

Jedinú hodnotu, ktorú Bitcoin prináša je anonymita. Tá je cenná pre jednotlivcov a organizované skupiny, ktoré vykonávajú nelegálnu činnosť. Títo teda vedia prisúdiť Bitcoinu a jeho anonymite určitú hodnotu. Vedia si spočítať akú hodnotu im používanie Bitcoinu prináša (ešte stále musia tieto peniaze dokázať zlegálniť a v tom im už Bitcoin nepomôže). No bežnému investorovi anonymita neprináša žiaden úžitok. Skôr je to riziko. Riziko, že mu niekto jeho zakúpene Bitcoiny ukradne a už nikdy ich neuvidí.

Na záver trochu o ne/regulácii Bitcoinu

Jedným z hlavných argumentov je, že Bitcoin a iné kryptomeny nepodliehajú reguláciám. Poviem k tomu len toľko, že kryptomeny im zatiaľ nepodliehajú, lebo vlády im doteraz nevenovali dostatok pozornosti. Ak sa rozhodnú pozrieť sa na Bitcoin, Ripple, Ethereum či iné, tak im nemajú kam ujsť. Peniaze na nákup a z predaja kryptomien tečú cez bežnú infraštruktúru. Teda banky, kreditné spoločnosti ako Visa a MasterCard, Paypal a podobne. Ak vlády prikážu týmto firmám, aby reportovali každý prevod z a na Bitcoinovú či iné burzy, tak to urobia.

Stačí sa pozrieť na príbeh Facebooku a jeho libry. O Bitcoin a ďalšie kryptomeny sa začína zaujímať viac a viac vlád. Vlády sú pri nových technológiách pomalé. Nové zákony a regulácie sú oneskorené, pretože tento proces trochu trvá. No žiadna vláda si nenechá ujsť akúkoľvek možnosť vyzbierať viac daní. Ako povedal Benjamin Franklin. „Na svete sú len dve istoty. Dane a smrť“. Slučka okolo Bitcoinu a iných kryptomien sa pomaly sťahuje.

A pre tieto všetky dôvody uvedené vyššie nepovažujem Bitcoin ani iné kryptomeny za dobrú investíciu. Kľudne nakúpte Bitcoin ak chcete špekulovať. Alebo ak ste technický fajnšmejkri a páči sa vám technológia. Alebo ak ste paranoidný. No ak chcete investovať, tak od Bitcoinu dajte radšej ruky preč.


Údaje v tomto článku majú informačný charakter. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za presnosť, spoľahlivosť alebo kompletnosť informácií alebo názorov obsiahnutých na tejto webovej stránke. Viac informácií nájdete v našom Investičnom zrieknutí sa zodpovednosti.

Pridajte Komentár