Výpočítajte koľko potrebujete ušetriť pre dosiahnutie cieľovej sumy
Kalkulačka pre výpočet sporenia s cieľovou sumou je vhodná vtedy keď viete akú cieľovú sumu chcete usporiť. Príkladom môže byť vysnívaný dom, auto, či dovolenka. Po zadaní cieľovej sumy, doby za akú chcete danú sumu nasporiť a ďalších požadovaných údajov vám kalkulačka vypočíta potrebnú mesačnú splátku, ktorú je potrebné sporiť aby ste dosiahli požadovanú cieľovú sumu. Pre takýto výpočet použite kalkulačku vyššie. Ak plánujete pravidelne sporiť určitú sumu a chcete zistiť akú sumu takto dokážete usporiť, na to je určená kalkulačka pre sporenie s pravidelným vkladom.
Ako používať kalkulačku?
Kalkulačka potrebuje pre správny výpočet určité údaje. Cieľovú sumu, dĺžku sporenia a počiatočný vklad nie je potrebné vysvetľovať. Očakávaný výnos bude záležať od toho kam peniaze uložíte. Ak ich uložíte na sporiaci účet do banky, v zmluve budú údaje o ročnej úrokovej miere. V prípade ak peniaze investujete do dlhopisov alebo akcií, takýmto údajom disponovať nebudete. V takomto prípade je najrozumnejšie obzrieť sa za historickými údajmi. Tie síce negarantujú budúci výnos, no ponúknu aspoň orientačnú informáciu. Frekvencia vkladov je taktiež jednoznačná. Frekvencia zloženého úročenia sa môže líšiť a je teda dobre si túto informáciu vyhľadať, no zvyčajne býva ročná.
Po vyplnení všetkých požadovaných údajov a odoslaní formulára vám kalkulačka vypíše najdôležitejšie údaje o požadovanom pravidelnom mesačnom vklade a celkovom vklade a úroku. V tabuľke sa vám zobrazí priebeh sporenia.
Bohatstvo sa buduje sporením
Mnoho ľudí si to neuvedomuje, no bohatstvo sa naozaj buduje sporením. Ak človek dokáže ušetriť 10% zo svojho príjmu, za 9 mesiacov dokáže usporiť dosť na to aby nemusel pracovať 1 mesiac. Ak dokáže usporiť 20% príjmu, tak mu stačia 4 mesiace na to aby mohol byť mesiac doma a nič nerobiť. Ak ale niekto dokáže žiť z 50% svojho príjmu a zvyšných 50% ušetriť, tak mu stačí pracovať len 1 mesiac a ten druhý mať voľno. Prípadne pracovať pol roka a ten druhý pol rok oddychovať. Alebo môže pracovať vkuse a časom si dopriať svoj vysnívaný dom, dovolenku, či auto.
Súhlasím, že vyšší príjem ponúka vyššiu šancu ušetriť značnú časť príjmu. Náklady na základné potreby máme všetci skoro rovnaké. No samotný vysoký príjem neznamená nič ak človek nemá vybudované návyky k sporeniu. Preto je potrebné tieto návyky budovať a o sile sporenia a zloženého úročenia hovoriť neustále dookola. A aby som to uvidol na pravu mieru. Pod sporením si nepredstavujem len odkladanie peňazí v banke. Sporením môže byť aj pravidelné mesačné investovanie do akciových trhov či nehnuteľností.
Sporenie netreba odkladať. Čím skôr človek začne, tým skôr môže žať to čo zasial. Ak sa už ale rozhodnete pre nejaký sporiaci či investičný produkt, určite si prečítajte dobre cielené rady Národnej Banky Slovenska o tom ako si vybrať sporenie či investíciu.
Údaje v tomto článku majú informačný charakter. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za presnosť, spoľahlivosť alebo kompletnosť informácií alebo názorov obsiahnutých na tejto webovej stránke. Viac informácií nájdete v našom Investičnom zrieknutí sa zodpovednosti.